Atrakcje w Białym Dunajcu i okolicy

Biały Dunajec noclegi leży na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Przynależy do regionu Podhala od południa ograniczonego masywem Tatr, od północy pasmem Gorców i przełęczą Obidową. Malownicze i piękne ukształtowanie terenu, korzystne nachylenie stoków i wzniesień, długi okres zalegania pokrywy śnieżnej, wspaniałe widoki na Tatry, Gorce, Beskidy oraz kotlinę Orawsko-Nowotarską, powodują iż jest to niezwykle atrakcyjne miejsce turystyczno-wypoczynkowe zarówno latem jak i zimą.
Atutem gminy jest jej doskonałe położenie przy linii kolejowej z Zakopanego do Nowego Targu i Krakowa oraz przy „zakopiance” – drodze łączącej dawną stolicę Polski – Kraków – z aktualną „zimową stolicą” naszego kraju – Zakopanem.

Z noclegi Biały Dunajec blisko jest nie tylko do Zakopanego (10 km), ale także do Bukowiny i Białki Tatrzańskiej (10 km) i do przejścia granicznego na Słowację w Łysej Polanie (15 km).
Na terenie gminy Biały Dunajec pokoje do wynajęcia zamontowano liczne, długie i świetnie utrzymane wyciągi narciarskie. Funkcjonuje tu dobrze zorganizowana liczna sieć punktów gastronomicznych i placówek handlowych. Mieszkańcy gminy Biały Dunajec słyną między innymi z kultywowania i pielęgnowania własnych tradycji kulturowych, takie jak zwyczaje i obrzędy, muzyka, taniec, strój.
Sprawia to, że Biały Dunajec wille jest niezwykle atrakcyjnym ośrodkiem turystyczno – wczasowym z doskonałymi warunkami do wypoczynku. W góralskich pensjonatach wygodnych i gościnnych czeka kilka tysięcy miejsc noclegowych. Można stąd robić wspaniałe wycieczki i spacery piesze i rowerowe z wspaniałymi widokowo trasami
Trasy turystyczne
Biały Dunajec – Gliczarów Dolny – Gliczarów Górny – Biały Dunajec pensjonaty. Długość około 15 kilometrów
Wycieczkę najlepiej rozpocząć w okolicy Urzędu Gminy skąd jedziemy ul. Jana Pawła II w kierunku północnym. Po przejechaniu ok 1,5 km skręcamy w prawo w kierunku Gliczarowa Dolnego. Przejeżdżamy drewniany most na potoku Biały Dunajec i jedziemy lekko unoszącą się drogą ok. 2,5 kilometra. Od tego momentu zaczyna się bardzo ostry podjazd. Na szczęście droga jest asfaltowa i mało ruchliwa. Wspinaczka trwa przez około 2 kilometrów i w tym czasie wznosimy sie o prawie 200 metrów do wysokości 980 m n.p.m. Cały wysiłek włożony w pokonanie trudnego podjazdu wynagradza nam rozległa panorama Tatr oraz widok na Babią Górę i Gorce. Tutaj warto zatrzymać się aby odpocząć i nacieszyć oczy przepięknymi widokami. Pozostała do pokonania część trasy to zjazd. Na wysokości Remizy OSP skręcamy łagodnie w prawo, zgodnie z drogowskazem na Biały Dunajec. Przez następne 2-3 kilometry ciągle możemy podziwiać rozległą panoramę Tatr oraz stylizowane budownictwo. Do Białego Dunajca dojeżdżamy ulicą Kościuszki. Po stromej końcówce zjazdu i ostrożnym pokonaniu bardzo ciasnej serpentyny należy na skrzyżowaniu skręcić w lewo, skąd po przejechaniu 400 metrowego płaskiego odcinka dojeżdżamy do „zakopianki”. Ostatni, około 1 kilometrowy etap, to łagodny dojazd ruchliwą „zakopianką” w kierunku północnym do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Trasa, pomimo że dość ciężka, na całej długości prowadzi drogą asfaltową. Niewątpliwym walorem jest rozległa panorama Tatr, która wynagrodzi wysiłek każdego rowerzysty.
Biał Dunajec położony 7 km od ścisłego Centrum Zakopanego to doskonała baza wypadowa zarówno dla miłośników górskich wypraw, jak i amatorów źródeł termalnych oraz narciarzy. Dzięki swojemu położeniu jest idealnym miejscem zarówno dla szkoleń i konferencji, jak i wyjazdów integracyjnych oraz szkolnych wycieczek. Również turyści indywidualni znajdą tu liczne atrakcje dla siebie.
Termy Szaflary – baseny termalne
Położony około 4 km od naszej Willi całoroczny kompleks basenów termalnych – Termy Szaflary, to jedna z największych atrakcji w Białym Dunajcu. To idealne miejsce na relaks po dniu spędzonym na tatrzańskich szlakach lub na jednym z licznych okolicznych stoków narciarskich. Kompleks składa się z basenów zewnętrznych i wewnętrznych wypełnionych ciepłą wodą, pochodzącą z odwiertów głębinowych, której temperatura wynosi około 30-38 stopni. Liczne atrakcje w jakie wyposażone zostały baseny (zjeżdżalnia wodna, bicze wodne czy urządzenia do masażu) sprawią że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Stacja Narciarska SucheSki
W sezonie 2012/13 oferta wyciągów narciarskich w okolicy wzbogaciła się o nowoczesną stację narciarską położoną w sąsiadującym z Białym Dunajcem – Poroninie/Suchem. Dla miłośników nart i snowboardu przygotowano trzy trasy narciarskie obsługiwane przez 4 osobowy wyciąg krzesełkowy, stok jest oczywiście sztucznie naśnieżany , a jego położenie po północnej stronie zbocza gwarantuje długi sezon narciarski. Przy stacji czeka na Państwa restauracja oferująca zarówno dania kuchni góralskiej jak i tradycyjne polskie. A także szkółka narciarska, oraz serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.