Karpacz Majówka 2015 – Rajd Arado

W tym roku, w trakcje Majówki, w sudeckich miejscowościach odbędzie się największa w Polsce, mobilna impreza historyczno-edukacyjna – Rajd Arado. Jeden z epizodów – Aleja Snajperów – odbędzie się również w Karpacz noclegi – 1 maja 2015.

Trwa amerykańska ofensywa w Sudetach. W ręce nieustraszonych GIs wpadają kolejne miejscowości; jedną z nich jest Karpacz. Zdobywcy są nieświadomi czyhającego niemal w każdym budynku zagrożenia. Oprócz strzelców wyborowych miasta strzeże też doborowy oddział Waffen-SS. Czy Krummhubel pozostanie niemiecki? Przekonamy się 1 maja. Karpacz pokoje do wynajęcia

Harmonogram: Karpacz noclegi pensjonaty

godz. 12.00 – Komputerowe centrum promocyjne rajdu oraz gry WORLD OF TANKS, liczne konkursy z wspaniałymi nagrodami oraz wojskowa grochówka z polskiej kuchni polowej z okresu II Wojny Światowej. Na zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Mickiewicza
godz. 16.30- Widowisko historyczne „Aleja Snajperów” ul. Konstytucji 3 Maja (deptak)
godz. 17.30 – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na placu przy ul. Mickiewicza oraz stanowisko World of Tanks.

Inscenizacje historyczne: Karpacz wille
30.04.2015 r. godz. 21.00 – Zamek Czocha – KIERUNEK: ZAMEK
Niemiecka ewakuacja. Oprócz wycofywania wojsk istotnym dla obrońców III Rzeszy jest ukrycie tajnych projektów, prototypowej broni i zagrabionych skarbów. Jedną z kryjówek jest Zamek Czocha. Spadochroniarze Luftwaffe nie spodziewają się jednak, że obiekt stał się celem brytyjsko-polskiego oddziału specjalnego. Czy szybkostrzelne działko Flak 38 powstrzyma żołnierzy SARS? (widowisko powtórzone zostanie o tej samej porze w piątek 1 maja).
1.05.2015 r. godz. 13.00 – Szklarska Poręba – PATTON W KARKONOSZACH
Czy wiosną 1945 r. na Dolnym Śląsku rzeczywiście pojawili się amerykańscy żołnierze? Historycy nadal poszukują jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Szklarska Poręba stanie się w teatrem zmagań amerykańskiej grupy zwiadowczej uzbrojonej między innymi w czołg M5 Stuart i cofających się w głąb Karkonoszy oddziałów niemieckich. Karpacz pokoje do wynajęcia
1.05.2015 r. godz. 17.00 – Karpacz – ALEJA SNAJPERÓW
Amerykańska ofensywa w Sudetach. W ręce nieustraszonych GIs wpadają kolejne miejscowości; jedną z nich jest Karpacz. Zdobywcy są nieświadomi czyhającego niemal w każdym budynku zagrożenia. Oprócz strzelców wyborowych miasta strzeże też doborowy oddział Waffen-SS.
1.05.2015 r. godz. 21.00 – Jelenia Góra – TAJEMNICA HIRSCHBERG
Zapadający zmrok sprzyja niemieckiej kolumnie zmierzającej w stronę granicy z Czechami. By uzupełnić paliwo oraz amunicję konwój zatrzymuje się na rynku Jeleniej Góry. Żołnierze Hitlera nie spodziewają się jednak, że ich śladem zmierza czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona.
2.05.2015 r. godz. 9.00 – Kowary – ARMIA GENERAŁA PATTONA
Żołnierzy Wehrmachtu zaskoczy czołówka amerykańskiej 3. Armii generała Pattona, która wysforowawszy się znacznie naprzód, do tej pory nie niepokojona dotrze do Schmiedeberg.
2.05.2015 r. godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – MIASTO HISTORII
Drogi sprzymierzonych oraz wycofujących się Niemców pokrzyżowały się w Landeshut. W cieniu kryjącej tajemnicze laboratoria Arado Góry Parkowej przez cały dzień toczyć się będą walki z udziałem jednostek niemieckich, radzieckich, polsko-brytyjskich oraz amerykańskich.
2.05.2015 r. godz. 18.00 – Kamienna Góra – DESANT NAD ZALEWEM
Losy niemieckiego garnizonu Landeshut są przesądzone. Oficerowie Wehrmachtu, Waffen-SS i Luftwaffe wspólnie spróbują wyprowadzić kolumnę pojazdów pancernych i samochodów ciężarowych z miasta. Nie spodziewają się jednak, że po drugiej stronie, prócz oddziałów Armii Czerwonej i uzbrojonych w czołgi M5 Stuart i M4 Sherman Amerykanów atak z powietrza przypuści jeszcze jeden przeciwnik. Czy brytyjscy i polscy skoczkowie zdołają przechwycić tajne projekty konstruktorów Arado?
2.05.2015 r. godz. 21.30 – Jelenia Góra – SARS U BRAM
Lotnictwo koalicji antyhitlerowskiej całkowicie kontroluje nad dolnośląskie niebo. Ostatnią nadzieją przemierzających Sudety kolumn niemieckich pozostają sprzężone z holowanymi reflektorami działa przeciwlotnicze. Niemiecka kolumna na rynku Hirschberg napotyka brytyjsko-polski oddział specjalny.
3.05.2015 r. godz. 14.00 – Jelenia Góra – OSTATNIA PRÓBA SIŁ
Do pędzących przez polsko-czeskie pogranicze kolumn US Army docierają wieści o śmierci Hitlera i kapitulacji Berlina. Upragniony Dzień Zwycięstwa w Europie wydaje się być blisko. Zanim jednak chłopcy zza Atlantyku odkorkują szampana przyjdzie im zmierzyć się z uzbrojoną między innymi w niszczyciele czołgów kolumną niemiecką. W sukurs sprzymierzonym przyjdzie Armia Czerwona oraz polscy spadochroniarze.
Wydarzenia dodatkowe:
30.04.2015 r.
Godz. 18.00 – Zamek Czocha – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na dziedzińcu zamkowym.
Godz. 18.00 – Szklarska Poręba – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na Skwerze Radiowej Trójki.
1.05.2015 r.
Godz. 10.00 – Szklarska Poręba – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.
Godz. 12.30-17.30 – Lubawka-Žacler-Miszkowice – pościg radziecki za wycofującymi się Niemcami.
Godz. 13.00-18.00 – Kamienna Góra – radziecko-niemieckie walki o miasto.
Godz. 17.30 – Karpacz – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na placu przy ul. Mickiewicza oraz stanowisko World of Tanks.
Godz. 21.30 – Jelenia Góra – amerykańskie i niemieckie patrole w mieście.
2.05.2015 r.
Godz. 11.30-18.00 – Kamienna Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych na rynku oraz stanowisko World of Tanks.
3.05.2015 r.
Godz. 10.00 – Jelenia Góra – amerykańskie, radzieckie, polsko-brytyjskie i niemieckie patrole w mieście. Stanowisko World of Tanks na rynku.
Godz. 15.00 – Jelenia Góra – prezentacja historycznych pojazdów wojskowych przy Pałacu Paulinum.