Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Przejażdżki saniami konnymi i wieczorne kuligi z pochodniami, często zakończone ogniskiem z pieczeniem kiełbasek to bardzo popularna zimowa atrakcja w każdej górskiej miejscowości. Zakopane nie ma niestety przygotowanej trasy, na której sanie konne mogłyby się swobodnie poruszać nie przeszkadzając samochodom, ani tym bardziej pieszym. Organizatorzy kuligów i sami fiakrzy co roku stają przed dylematem – czy łamiąc przepisy wjechać na chodnik, gdzie zwykle leży sporo śniegu; czy męczyć konie i odbierać przyjemność pasażerom jadąc zwykle pozbawioną śniegu ulicą. Zakopane tanie noclegi
Tego zmartwienia nie mają górale wożący Gości sankami w Dolinie Kościeliskiej czy Dolinie Chochołowskiej, ponieważ na terenie TPN dróg nie posypuje się środkami przyśpieszającymi topnienie śniegu i zwykle panują tam idealne warunki do jazdy saniami konnymi.
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie nasze miasto wyznaczy trasę kuligową, tak jak wyznacza się trasy rowerowe, tworząc w ten sposób kolejną atrakcję turystyczną Zakopane pokoje gościnne.
Od 2003 roku na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, przyciągające tysiące wspaniałych kibiców. Niezwykła atmosfera panująca podczas zawodów sprawia, że na zakopiańską edycję Pucharu Świata starają się przyjechać wszyscy najlepsi skoczkowie. Tatry noclegi
Nasz wspaniały zawodnik Adam Małysz podczas konkursów Pucharu Świata rozgrywanych w Zakopanem cztery razy zwyciężył (w 2002 ustanowił rekord skoczni skokiem na 136,5 metra), 2 razy zajął miejsce drugie i 2 razy miejsce trzecie. To dzięki niemu i jego wspaniałym wynikom skoki narciarskie zyskały w Polsce tak wielką popularność. Aktualny rekord Wielkiej Krokwi wynosi 140,5 metrów i został ustanowiony w 2010 roku przez Simona Ammanna (Szwajcaria).
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Zakopanego. Odbywa się w lecie, przez ostatnie lata w trzecim tygodniu sierpnia, nieprzerwanie od 1968 roku. Jest to niezwykle barwna i radosna impreza – oprócz występów zespołów regionalnych z całego świata równolegle odbywa się bowiem wiele ciekawych imprez towarzyszących:
Korowód wszystkich zespołów ulicami Zakopanego, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i Konkurs na Śpiew, Parada Dorożek i konkurs Fiakier roku, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Wesele Góralskie, warsztaty dla dzieci (malarstwo na szkle, wycinanki, bibułkarstwo), Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego.
Co wieczór, po koncertach, w Wiosce Festiwalowej (na Dolnej Równi Krupowej) odbywają się Ogniska Integracyjne podczas których publiczność może zapoznać się z zespołami, uczestniczącymi w konkursach festiwalowych.
Wstęp na wszystkie imprezy (poza Koncertami Inauguracyjnym i Finałowym) jest bezpłatny!
Wycieczka na spływ Przełomem Dunajca to obowiązkowy punkt programu letniego pobytu w Zakopanem lub okolicy. Spływ organizowany jest od kwietnia do października, od godziny 9.00 do 16.00 (w lipcu i sierpniu od 8.30 do 17.00) Dojazd do miejscowości Sromowce Kąty (stacja początkowa spływu) zajmuje około jednej godziny (pięćdziesiąt kilometrów). Sam spływ, w zależności od poziomu wody w Dunajcu, trwa od 2 do 3 godzin – w tym czasie tratwy spływają do Szczawnicy, pokonując odcinek osiemnastu kilometrów. Turyści, którzy na spływ Przełomem Dunajca wybiorą się własnym samochodem, w Szczawnicy wsiadają do mikrobusów lub autokarów, które podwożą ich z powrotem na parking w Sromowcach Kątach. W słoneczne dni w okresie wakacji na spływ warto wybrać się wcześnie rano, aby uniknąć oczekiwania w kolejce po bilety, a następnie na wolne tratwy.
Rodzinom ze starszymi (ponad dziesięc lat) dziećmi polecam spływ Przełomem Dunajca na pontonach – ta nieco droższa wersja spływu dostarczy wszystkim wielu wspaniałych wrażeń.
Z Zakopanego codziennie organizowane są wycieczki na Spływ Przełomem Dunajca, podczas których poza spływem na tratwach Przełomem Dunajca zobaczycie Państwo zamek i zaporę w Niedzicy oraz zabytkowy kościółek w Dębnie.